Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

140 yıllık fener, sosyal tesis olarak hizmet verecek

ORDU’NUN PERŞEMBE İLÇESİNDE BULUNAN VE FRANSIZLAR TARAFINDAN 1880 YILINDA YAPILAN DENİZ FENERİ, YAPILAN RESTORASYON VE DÜZENLEME ÇALIŞMALARININ ARDINDAN TURİZME KAZANDIRILACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
140 yıllık fener, sosyal tesis olarak hizmet verecek
127 views
28 Eylül 2020 - 13:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan ve Fransızlar tarafından 1880 yılında yapılan deniz feneri, yapılan restorasyon ve düzenleme çalışmalarının ardından turizme kazandırılacak.

1880 yılında Fransızlar tarafından Osmanlı Devleti’ne olan borçları karşılığında yapılan ve halen deniz yolcularına hizmet veren Çamburnu Feneri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Perşembe Belediyesi arasında geçen aylarda imzalanan protokol ile Perşembe Belediyesine kiralandı. 10 yıllığına kiralanan 40 metre yüksekliğindeki fener, gerekli restorasyon ve düzenleme çalışmalarının ardından sosyal tesis haline getirilerek, turizme kazandırılacak.

“Perşembe Belediyesi adına işletilecek”

Perşembe Belediyesi olarak Çamburnu Feneri’ni 10 yıllığına Kıyı Emniyeti Trabzon Bölge Müdürlüğünden kiraladıklarını hatırlatan Başkan Tandoğan, “Orada tarihi bir yapı var, 1880 yılında Fransızların, Osmanlı Devleti’nin alacağına karşılık yapılmış bir fener. Zamanın teknolojisine göre denizcilere yol göstermiştir. Bunlardan, Mersin, Sinop ve Perşembe olmak üzere Türkiye’de üç tane var. Şu an yeni versiyonuyla uzaktan kumandayla hemen yanında teknolojiye uygun başka bir fener olarak halen aktif olarak görevine devam etmektedir. Eski fener tarihi bir eser olarak oradadır. Biz oranın arazi olarak temizliğini yaptık. Halihazır haritasını da yaptıktan sonra, oranın yapısına uygun bir proje geliştireceğiz. Burası tamamen Perşembe Belediyesi’nin sosyal tesisi olacak. Her hangi bir kurum ya da kuruluşa verilmeyecek. Belediyemiz adına PERBEL şirketi işletecek” diye konuştu.

“İlçe turizmine kazandırılacak”

Başkan Tandoğan, bölgede bulunan binaların restore edileceğini ifade ederek, “Orada iki ayrı bina var. Bunların yapılarını inceleceğiz. Binalara uygun olan bir restorasyon uygulayacağız ve ilçemiz turizmine kazandıracağız. Burayı canlandırıp halkımızın hizmetine açmak istiyoruz. Nefes almak isteyen insanlarımızın ailesiyle birlikte dinlenmek, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek, yemeklerini yerken, çay kahve içip sohbet etmek inanın ömürlerine ömür katacaktır” şeklinde konuştu.

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, restorasyon çalışmaları sonrasında Çamburnu Feneri’nde kültürel köşe kurulacağını da belirterek, “Yani bir kültürel faaliyet köşesi de hazırlamayı planlıyoruz. Çünkü Ordu’nun ve Perşembe’nin buna ihtiyacı var. Her iki belediyenin de böyle bir sosyal tesisi yok. Umuyorum çok güzel bir mekan olacak. Bunun için de herkesten yargısız infaz değil, destek bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.