Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

85’lik Abdullah usta fabrika gibi çalışıyor, günde 500 keser sapı üretiyor

GEÇMİŞTE UZUN YILLAR AT EYERİ ÜRETEN VE EMEKLİ OLDUKTAN SONRA AT KULLANIMININ DÜŞMESİ İLE KESER SAPI ÜRETİME YÖNELEN 85 YAŞINDAKİ ABDULLAH DİZEN, “BU MESLEĞİ ÖĞRENDİM VE TAKIMLARINI ALDIM. YAKLAŞIK 25 SENEDEN BU YANA ÜRETİYORUM, İNSANLAR DA ÇOK MEMNUN. MEŞE VE AKASYA AĞACINI KULLANIYORUZ. GÜNLÜK ORTALAMA 400-500 ADET KESER SAPI YAPABİLİYORUM. BU YAPILAN KESER SAPLARI, İZMİR, İSTANBUL, ANKARA, SAMSUN, ORDU İLLERİ VE BAZI İLÇELERE GİDİYOR. BU KALİTELİ OLDUĞU İÇİN SATILIYOR. VATANDAŞLAR BUNU BEĞENDİKLERİ İÇİN TERCİH EDİYOR. ÇALIŞMAK ARTIK ZOR GELİYOR VE YAKINDA BIRAKIRIM AMA BEN ÇALIŞMAYA ALIŞMIŞIM, BOŞ DURAMIYORUM” DEDİ. ÇALIŞMA AZMİ İLE GENÇLERE TAŞ ÇIKARTAN ABDULLAH USTA, ARTIK BU İŞİ YAPAN USTALARIN SAYISININ AZALDIĞINI İFADE EDEREK, BENDEN DE İNŞAATÇILAR, NALBURLAR ALIYOR. ŞU ARALAR İŞLER ZAYIF AMA BANA YİNE DE YETİYOR. TANE FİYATI İSE 2 BUÇUK, 3 VE 5 LİRA OLARAK AĞACIN KALİTESİNE GÖRE DEĞİŞİYOR” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
85’lik Abdullah usta fabrika gibi çalışıyor, günde 500 keser sapı üretiyor
145 views
14 Şubat 2021 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu’da yaşayan 85 yaşındaki Abdullah Dizen, ilerleyen yaşına rağmen günlük ortalama 500 adet keser sapı üreterek Türkiye’ye gönderiyor.

Kumru ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Abdullah Dizen, ilerleyen yaşına rağmen inşaat ustalarının ve çiftçilerin kullandığı keser sapı ile kadınların kullandığı oklava ve merdane gibi malzemeleri üretiyor. Demircili Mahallesi’ndeki atölyesinde, ilerleyen yaşına rağmen halen ustalığını konuşturan Abdullah Dizen, yaklaşık 25 yıldır icra ettiği mesleğini, ilk günkü heyecanla sürdürüyor. Günlük ortalama 500 adet keser sapı üretebildiğini kaydeden ve şuan için herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan Dizen, keser saplarının farklı illerden de talep gördüğünü belirtiyor.

“Boş duramıyorum, 500 adet üretip, farklı illere gönderiyoruz”

Geçmişte uzun yıllar at eyeri üreten ve emekli olduktan sonra at kullanımının düşmesi ile keser sapı üretime yönelen 85 yaşındaki Abdullah Dizen, “Bu mesleği öğrendim ve takımlarını aldım. Yaklaşık 25 seneden bu yana üretiyorum, insanlar da çok memnun. Meşe ve akasya ağacını kullanıyoruz. Günlük ortalama 400-500 adet keser sapı yapabiliyorum. Bu yapılan keser sapları, İzmir, İstanbul, Ankara, Samsun, Ordu illeri ve bazı ilçelere gidiyor. Bu kaliteli olduğu için satılıyor. Vatandaşlar bunu beğendikleri için tercih ediyor. Çalışmak artık zor geliyor ve yakında bırakırım ama ben çalışmaya alışmışım, boş duramıyorum” dedi.

Çalışma azmi ile gençlere taş çıkartan Abdullah usta, artık bu işi yapan ustaların sayısının azaldığını ifade ederek, “Bu ürünleri inşaatçılar, nalburlar alıyor. Şu aralar işler zayıf ama bana yine de yetiyor. Tane fiyatı ise 2 buçuk, 3 ve 5 lira olarak ağacın kalitesine göre değişiyor” şeklinde konuştu.

“Amcam bize mesleği öğretiyor”

Abdullah ustanın yeğeni Muammer Dizen ise amcasının ilerleyen yaşına rağmen halen çalışmak istediğini ancak ilerleyen günlerde bırakacağı mesleğini kendisine öğrettiğini kaydederek, “Amcam yaşıtlarına göre en azından evde değil ve hastalığı yok ama yılların verdiği yorgunluk var. Artık yavaş yavaş elini de bu işten çekiyor. Şu anda bize mesleği öğretiyor. Herhalde amcamdan sonra da biz devralacağız. Burada keser sapı ve kadınlara merdane ve oklava yapıyor. Burada kullanılan ağaçlar seçme geliyor. Amcamın gözleri de güzel görüyor ve bu iş kimi zaman da ince işçilik istiyor” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.