Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atık şeker çuvalları fındık sepetine dönüştürülüyor

ORDU’DA KULLANILMIŞ ŞEKER ÇUVALLARINI EKONOMİYE KAZANDIRAN KADİR ŞENOL, ESKİDEN KULLANILAN ÖRGÜ SEPETLERİN YERİNİ ARTIK ÇUVALLARIN ALDIĞINI BELİRTEREK, “BU ÇUVALLAR HİJYEN AÇISINDAN BİR KERE KULLANILIYOR VE SONRASINDA DA ATIĞA ÇIKIYOR. BİZ DE BUNLARI ALIP, FINDIK TOPLAMA SEPETLERİ VE FINDIKLARIN ALTINA SERİLEN ÇADIR YAPIYORUZ. ESKİDEN SEPET VARDI, ŞİMDİ ONLARIN YERİNİ BUNLAR ALDI. HEM DAHA HAFİF HEM DE MALİYET OLARAK DAHA UYGUN. SEPET FİYATLARI BELKİ 100 LİRA CİVARINDA AMA BU ÇUVALLAR 7 LİRADAN SATILIYOR. HEM TOPTAN HEM DE PERAKENDE OLARAK SATILIYOR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Atık şeker çuvalları fındık sepetine dönüştürülüyor
145 views
05 Temmuz 2021 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şeker fabrikalarında paketlemede kullanılan ve hijyen açısından bir kere kullanılan atık çuvallar, belirli işlemlerden geçirilerek, fındık toplama sepetlerine dönüştürülüyor. Ordu’da üretilen çuvallar, fındık üreticiliği yapılan diğer illere de toptan olarak gönderiliyor.

Türkiye’deki şeker fabrikalarında kullanılan, hijyen ve sağlık açısından bir kere dolum yapılan çuvallar, fabrikalardan düşük bir maliyetle satın alınarak belirli işlemlerden geçiriliyor. Çuval üzerinde yapılan dikim ve ekleme işlemlerinin ardından bele bağlanmaya hazır hale getirilen atık çuvallar, çiftçilerin fındık toplamak için kullandıkları sepetlere dönüştürülüyor. Kullanımı kolay olduğu için tercih edilen ve maliyeti düşük olan çuvaldan sepetlerin fiyatı ise geçen yıl 7 TL’den satışa sunuluyor.

“Eski sepetlerin yerini bunlar aldı”

Ordu’da kullanılmış şeker çuvallarını ekonomiye kazandıran Kadir Şenol, eskiden kullanılan örgü sepetlerin yerini artık çuvalların aldığını belirterek, “Bu çuvallar hijyen açısından bir kere kullanılıyor ve sonrasında da atığa çıkıyor. Biz de bunları alıp, fındık toplama sepetleri ve fındıkların altına serilen çadır yapıyoruz. Eskiden sepet vardı, şimdi onların yerini bunlar aldı. Hem daha hafif hem de maliyet olarak daha uygun. Sepet fiyatları belki 100 lira civarında ama bu çuvallar 7 liradan satılıyor. Hem toptan hem de perakende olarak satılıyor” dedi.

“Farklı illere de gönderiliyor, sezonda 15 bin adet üretim yapılabiliyor”

“Fındık olan her yere biz bunu gönderiyoruz” diyen Şenol, “Başka yapan arkadaşlarımız da var, onların piyasası farklı. Benim piyasamda Ordu il sınırları içerisi var, Giresun’a gönderiyorum, Sakarya’ya da gönderiyoruz. Ben bunu toptan yaptığım için sezonda yaklaşık 15 bin bazen ise 20 bin civarında yapıyoruz. Fındığın durumuna göre rekolte az olursa 10 binde de kaldığımız oluyor. Günlük ise yaklaşık 500 tane yapmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Fındık rekoltesinin yüksek olduğunda üretilen çuvaldan sepetlerin satışının da arttığını kaydeden Kadir Şenol, maliyeti düşük olduğu için insanların bunu tercih ettiğini, düzgün saklandığında yaklaşık 5 sezon fındık toplamada kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.