Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Balıkçılarda ağ bakım zamanı

DENİZLERDE 1 EYLÜL TARİHİNDE BAŞLAYAN AV SEZONU 15 NİSAN’DA SONA ERDİ. BU YIL SEZON BAŞINDA PALAMUT AVCILIĞI İLE YÜZLERİ GÜLEN BALIKÇILAR, HAMSİ AVCILIĞIYLA SEZONU SÜRDÜRMEK İSTESE DE KÜÇÜK BOYUTLU HAMSİ YÜZ GÜLDÜRMEDİ. SEZON ORTALARINDA KÜÇÜK BOYLARDAKİ HAMSİLERİN GELİŞMESİ İÇİN GETİRİLEN HAMSİ AVLANMA YASAĞI, BALIKÇILARI DİĞER TÜRLERE YÖNELTTİ. ORDU’DA BALIKÇILAR, TEKNELERDEN İNDİRİP KIYIYA ALDIKLARI AĞLARI TAMİR ETMEYE BAŞLADI. AĞLARIN YIRTIK YERLERİNİ ÖRÜP BİR SONRAKİ AVLANMA SEZONUNA HAZIR HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞAN BALIKÇILAR, BU İŞLEMLERİN SEZON BAŞINA KADAR DEVAM EDEBİLDİĞİNİ, BİR SÜRE SONRA DA TEKNELERİN BAKIMA ALINACAĞINI SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Balıkçılarda ağ bakım zamanı
152 views
28 Nisan 2021 - 9:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizlerde av yasağının başlamasının ardından Ordulu balıkçılar, kıyıya aldıkları ağların tamirini yapmaya başladı.

Denizlerde 1 Eylül tarihinde başlayan av sezonu 15 Nisan’da sona erdi. Bu yıl sezon başında palamut avcılığı ile yüzleri gülen balıkçılar, hamsi avcılığıyla sezonu sürdürmek istese de küçük boyutlu hamsi yüz güldürmedi. Sezon ortalarında küçük boylardaki hamsilerin gelişmesi için getirilen hamsi avlanma yasağı, balıkçıları diğer türlere yöneltti. Ordu’da balıkçılar, teknelerden indirip kıyıya aldıkları ağları tamir etmeye başladı. Ağların yırtık yerlerini örüp bir sonraki avlanma sezonuna hazır hale getirmek için çalışan balıkçılar, bu işlemlerin sezon başına kadar devam edebildiğini, bir süre sonra da teknelerin bakıma alınacağını söyledi.

“1 Eylül tarihine kadar hazırlıkların bitmiş olması gerekiyor”

Ordulu balıkçı Nusret Kaya, balık ağlarının onarımını yaptıklarını belirterek, yıpranan bölgelere yeni ağlar koyduklarını söyledi. 1 Eylül tarihi öncesi teknelerin de bakımdan geçeceklerini ifade eden Kaya, “Bir taraftan bakım, bir taraftan da gemici işleri oluyor. Bütün bu süre zarfında bu işlerin bitmiş olması gerekiyor. Eğer hazırlıklar bitmez ve 1 Eylül tarihinde denize çıkamazsak, maddi açıdan zarar ederiz” dedi.

“Palamut güzeldi, hamsi olmadı”

“Bu sene palamut sezonu iyi geçti, hamsi olmadı” diyen Nusret Kaya, “Hamsi mevsimi çok bozuk geçti ve devletimizin getirdiği hamsi yasağı bizi maddi bakımdan bizi etkiledi. Ama tabi yasak olması da gerekiyordu, hamsi epey inceydi. Bu karar biraz daha önceden alınsaydı daha güzel olacaktı” şeklinde konuştu.

Servet Sönmez isimli balıkçı da yeni sezona hazırlık için ağların mantarlarını donattığını belirterek, “Bu yıl erken bitsin diye erken başladık. Hazırlıklar 1 Eylül tarihine kadar devam edecek. Ağ hazırlığı, kayık bakımı ve donanım hazırlığı derken her yerde 1 Eylül’e kadar sürer. Hatta 1 Eylül’e kadar hazırlıklarını tamamlayamayıp, sonraki bir tarihte denize açılanlar dahi var. Pandemi döneminde ağ fabrikalarında sorunlar oldu, balıkçılar ağlarını alamayıp bekleyince de sezona geç çıkabiliyorlar” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.