Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Şahin: “Fındık fiyatı 3,5 dolar seviyesinde”

AÇIKLANAN FINDIK FİYATLARINA İLİŞKİN DÜŞÜNCELERİNİ DİLE GETİREN OTSO BAŞKANI SERVET ŞAHİN, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN SON 3 YILDIR FINDIĞA SAHİP ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ. AÇIKLANAN FİYATLARIN, ÜRETİCİNİN MAHSULÜNE SAHİP ÇIKMASINA DA KATKI SAĞLAYACAĞINI İFADE EDEN ŞAHİN, “LEVANT KALİTEDE 26,5 LİRA FİYATA VERİLDİ. ALAN BAZLI DESTEK 2 LİRA VE 50 RANDIMANIN ÜZERİNDEKİ FINDIKLARA BİR LİRA FARK VERİLECEK. BU DA 29,5 LİRA DEMEK. ÜRÜNÜNE BAKAN ÜRETİCİLER FİYATI ONA GÖRE ALACAK. CUMHURİYET TARİHİNDE 3 BUÇUK DOLARIN ÜZERİNDE BİR FİYAT. YANİ GEÇMİŞ DÖNEMLERE BAKILDIĞINDA ŞUAN CUMHURİYET TARİHİNDE FINDIĞIMIZ HİÇ 3 BUÇUK DOLAR OLMAMIŞTI. MUHALEFET TABİ KARŞI ÇIKACAK AMA ‘NEDEN VERİM DÜŞÜK?’ ‘NEDEN VERİMİ ARTTIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMIYORUZ?’ DEMİYORLAR. BAHÇESİNE BAKAN KİLOGRAMDA BİR LİRA FAZLA ALACAK. AYRİYETEN ALAN BAZLI DESTEK ÖDEMESİ ALACAK. ÜRETİCİLERİMİZİN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN DEDİĞİNİ İYİ ANLAMASI GEREKİYOR. RANDIMAN 50’Yİ GEÇİNCE, FİYAT DA ARTIYOR. ÖRNEĞİN 53 RANDIMAN GELİNCE KİLOGRAMDA BİR LİRA DAHA VERİLİYOR VE FİYAT 27,5 LİRA OLUYOR. ALAN BAZLI DESTEK ÖDEMESİ İLE BİRLİKTE 29,5 LİRAYA ÇIKIYOR. HESAPLANINCA BU DA 3,5 DOLAR YAPIYOR. BİZ HEP BEYANLARIMIZDA 3 BUÇUK DOLARIN UYGUN OLDUĞUNU SÖYLEDİK” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Başkan Şahin: “Fındık fiyatı 3,5 dolar seviyesinde”
75 views
12 Ağustos 2021 - 13:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (OTSO) Servet Şahin, açıklanan fındık fiyatlarının, verilen destekler ve randıman farklı ile 3,5 dolara karşılık geldiğini belirterek, bu rakamın Cumhuriyet tarihinde verilen en yüksek fiyat olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı bir ortak yayın programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Sonrasında ise Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan 2021 hasat sezonu fındık fiyatlarını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, levant kalite fındığın 26,5, Giresun kalite fındığın ise 27 lira olacağını belirtti.

“Cumhuriyet tarihinde fındık 3,5 dolar olmamıştı”

Açıklanan fındık fiyatlarına ilişkin düşüncelerini dile getiren OTSO Başkanı Servet Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 3 yıldır fındığa sahip çıktığını söyledi. Açıklanan fiyatların, üreticinin mahsulüne sahip çıkmasına da katkı sağlayacağını ifade eden Şahin, “Levant kalitede 26,5 lira fiyata verildi. Alan bazlı destek 2 lira ve 50 randımanın üzerindeki fındıklara bir lira fark verilecek. Bu da 29,5 lira demek. Ürününe bakan üreticiler fiyatı ona göre alacak. Cumhuriyet tarihinde 3 buçuk doların üzerinde bir fiyat. Yani geçmiş dönemlere bakıldığında şuan Cumhuriyet tarihinde fındığımız hiç 3 buçuk dolar olmamıştı. Muhalefet tabi karşı çıkacak ama ‘neden verim düşük?’, ‘Neden verimi arttırmak için elimizden geleni yapmıyoruz?’ Demiyorlar. Bahçesine bakan kilogramda bir lira fazla alacak. Ayriyeten alan bazlı destek ödemesi alacak. Üreticilerimizin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediğini iyi anlaması gerekiyor. Randıman 50’yi geçince, fiyat da artıyor. Örneğin 53 randıman gelince kilogramda bir lira daha veriliyor ve fiyat 27,5 lira oluyor. Alan bazlı destek ödemesi ile birlikte 29,5 liraya çıkıyor. Hesaplanınca bu da 3,5 dolar yapıyor. Biz hep beyanlarımızda 3 buçuk doların uygun olduğunu söyledik” dedi.

“TMO olmasa fındık 20 liranın altında olur”

“Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. 3 yıldır TMO destekli bir alım var ve fındık piyasasını dengeleyici bir görev görüyor” diyen OTSO Başkanı Servet Şahin, “TMO bizim ürünümüze son 3 yıldır destek veriyor. Eğer TMO fındık almasın fındık 20 liranın altında olur. Türkiye fındığının yüzde 50’sini alıp satan dış alıcı fındığı 15 liraya alır. Şuanda toplamda 3,5 dolar para verildi, ben de üretici olarak beni ve benim gibi düşünenleri tatmin etti. Muhalefete kızmaya da gerek yok, 30 lira ve 35 lira olsa tabi daha iyi olurdu ama şuanda çok güzel düzenlenmiş bir fiyat uygulaması, yani ürününe bakan üreticiler daha yüksek fiyat alacak” şeklinde konuştu.

“Teşekkür etmemiz gerekiyor”

OTSO Başkanı Servet Şahin, “Son 2 yıldır pandemi ile uğraşıyoruz ve dünyada bütün ülkelerde kovid-19 tedavisi paralı iken Türkiye’de bedava. Aşıda, tedavide ve entübe hastası bile olsan aylarca para vermeden tedavi olunuyor. Bu ülkenin de geliri belli. Son bir yıl içinde deprem görüldü, evler yıkıldı yapıldı, araçları temin edildi, yangınlarda evi, arabası yananlar ve etkilenen herkese tam destek verildi. Şuanda ayriyeten ülkenin sınır bölgesinde terör belası ile uğraşılıyor. Sadece buradaki mühimmat masrafı bile örneğin 3 milyar dolarlık fındık gelirinden daha fazla. Ülke çok şeylerle boğuşurken bu destekleri vermişi teşekkür etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin beklentisi 30 lira

Öte yandan fındık bahçelerinde hasada devam eden üreticiler, açıklanan fiyatların kendilerini tatmin etmediğini belirttiler. Bu yıl 30 lira beklentileri olduğuna dikkat çeken üreticiler, maliyetlerin arttığını ve bu sezon rekoltenin de düşük olduğunu ileri sürerek, fiyatların daha yüksek olması gerektiğinin altını çizdiler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.