Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

FINVER projesi fındıkta verimi arttırdı

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET HİLMİ GÜLER’İN TALİMATLARI İLE GIDA VE TARIM SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE’NİN EN FAZLA İHRACAT PAYINA SAHİP OLAN FINDIK ÜRÜNÜNDE VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN BAŞLATILAN FINVER PROJESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FINVER projesi fındıkta verimi arttırdı
71 views
05 Kasım 2021 - 16:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından fındık ürününde verimliliği artırmak için başlatılan FINVER projesinde çalışmalar devam ediyor. ORTAR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sancar Eser, proje sayesinde ürün kaybı yaşanan bahçelerde bu düşüşün önüne geçildiğini belirtirken ürün veriminin ise arttığını söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile gıda ve tarım sektöründe Türkiye’nin en fazla ihracat payına sahip olan fındık ürününde verimliliği artırmak için başlatılan FINVER projesinde çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği FINVER projesi, bir yandan miras yoluyla bölünen bir yandan da Ordu ili dışında yaşayanların geride bıraktığı bahçeleri, kiralama yöntemiyle ekonomiye kazandırıyor. Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi olan ORTAR A.Ş. tarafından yürütülen çalışmalarda üreticilerden 5 yıllığına kiralanan yaklaşık 300 dekar fındık bahçelerinin ziraat mühendisleri eşliğinde dal kesimi, sürgün alımı ve bahçe temizliği çalışmaları devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan proje ile dekar alanda elde edilen ürünlerde artış gözlendiğini belirten ORTAR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sancar Eser, proje sayesinde ürün kaybı yaşanan bahçelerde bu düşüşün önüne geçildiğini belirtirken ürün veriminin ise arttığını söyledi. Genel Müdür Sancar Eser, “İlimizde 227 bin hektar fındık arazisi var. Tarım alanlarının ve çiftçilerimizin yüzde 87’si fındık tarımı ile ilgileniyor. Fındık yıllık 3,5-4 milyar dolar ihracat verisiyle en yüksek döviz girdisi olan bir ürün. Tabi biz eskiden kalma alışkanlıklarımızla bahçelerimizde yeteri kadar bakım yapamıyoruz. Bu da hem verimi hem de kaliteyi düşürüyor. Biz bir dekarda 300-350 kilogram ürün alabilecekken, dekar başına 80 kilogram ürün alıyoruz. Bu proje ile birlikte üreticilerden kiraladığımız 300 dekar fındık bahçelerinde ürün artışı var. Buda bize bu projenin ne kadar yerinde bir proje olduğunu gösteriyor. ORTAR A.Ş. olarak önümüzdeki yıllarda da bu projenin sürdürülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.