Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gıda alerjileri son 10 yılda 2 kat attı

MEDİCAL PARK ORDU HASTANESİ İMMÜNOLOJİ VE ALERJİ HASTALIKLARI UZMANI PROF. DR. ALİ KUTLU, İÇERİSİNDE BULUNDUĞUMUZ ÇAĞIN, HER TÜRLÜ ALERJİK HASTALIKLARIN GÖRÜLMESİNİN ARTTIĞI BİR ÇAĞ OLDUĞUNU ANCAK EN DRAMATİK ARTIŞIN GIDA ALERJİLERİNDE GÖRÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ. ÖZELLİKLE SON 10 YIL İÇERİSİNDE GIDA ALERJİLERİNDE 2 KATA YAKIN BİR ARTIŞ OLDUĞUNU, ANAFİLAKSİLERDE ÇOK CİDDİ BİR ARTIŞ GÖRÜLDÜĞÜNÜ VE BUNLARIN İÇERİSİNDE DE KIRMIZI ETE OLAN ALERJİNİN CİDDİ ORANDA YÜKSELDİĞİNİ İFADE EDEN KUTLU, “ÖZELLİKLE 12 YIL ÖNCE KENELER İLE İLİŞKİLENDİRİLEN BU KIRMIZI ET ALERJİSİ, KENELER ORTALIKTA BAŞKA BESİ HAYVANLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI ANTİJENLERİ İNSANLARA DERİ YOLUYLA BULAŞTIRDIĞI ZAMAN ALPHA-GAL ALERJİSİ DEDİĞİMİZ BİR DURUMA YOL AÇIYOR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gıda alerjileri son 10 yılda 2 kat attı
198 views
30 Ocak 2021 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son 10 yıl içerisinde gıda alerjisinde 2 kata yakın bir artış olduğunu ifade eden İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, en şiddetli artışın ise kırmızı ete olan alerjide görüldüğünü, arı sokmaları sonrasında da kırmızı et alerjisinin başlayabileceğini söyledi.

Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, içerisinde bulunduğumuz çağın, her türlü alerjik hastalıkların görülmesinin arttığı bir çağ olduğunu ancak en dramatik artışın gıda alerjilerinde göründüğünü söyledi. Özellikle son 10 yıl içerisinde gıda alerjilerinde 2 kata yakın bir artış olduğunu, anafilaksilerde çok ciddi bir artış görüldüğünü ve bunların içerisinde de kırmızı ete olan alerjinin ciddi oranda yükseldiğini ifade eden Kutlu, “Özellikle 12 yıl önce keneler ile ilişkilendirilen bu kırmızı et alerjisi, keneler ortalıkta başka besi hayvanlarından almış oldukları antijenleri insanlara deri yoluyla bulaştırdığı zaman alpha-gal alerjisi dediğimiz bir duruma yol açıyor” dedi.

“Reaksiyonlar erken görünmeyebiliyor”

Kene sokması sonrası insanlarda ete karşı alerjik reaksiyonların geliştiğini ancak bunun diğer alerjilerin aksine uzun sürebildiğini ifade eden Prof. Dr. Ali Kutlu, “O yüzden insanların anlaması biraz geç olabilir ama çok önemli bir durum. Hayvancılığın yoğun olduğu, tarım toplumlarında, orman bölgelerinde, orman işçileri ve avcılarda alpha-gal alerjisi çok sık görülen bir durum. Bu açıdan bakıldığında Karadeniz Bölgesi de çok özel. Özellikle Orta Karadeniz Bölgesi’nde et alerjisinin çok yoğun olduğunu, bütün alerji doktorları bilir” şeklinde konuştu.

“Arı sokması sonrası et alerjisi ortaya çıkabilir”

Birçok hastanın, arı sokması sonrası et alerjisi olduğunu ifade ettiğini söyleyen Kutlu, “Et alerjisi özellikle yetişkin çağında geçmişte görmeye çok alışkın olmadığımız bir alerji. Bu kadar yoğun bir şekilde görmek, hele ki bazı vakalarda tekrarlayan şekilde arı sokması sonrası et alerjisinin başladığını ifade edenler var. O zaman aklımıza söyle bir konu geliyor, özellikle arıların son zamanlarda ciddi sorunlar yaşadığını biliyoruz. Hem radyo manyetik alanlarda olsun, hem küresel ısınmasının etkisiyle olsun. Bölgemizde taşınmalı arıcılık yapılıyor bu da arıları strese sokuyor. Böcek veya tarımsal ilaç kullanılması bununla ilişikli olabilir diye düşünüyoruz. Burada mutlaka araştırılması gereken bir konu var ve bu et alerjisi artarak devam eden bir konu. Bunun sırrının ben arıların midesinde olduğunu, bunun da mutlaka araştırılması gereken bir durum olduğunu, dünyanın diğer bölgelerinde görülen et alerjilerinden biraz farklı bir durum olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.