Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karadenizli balıkçılar bu sezon hamsiden umutlu

“YENİ SEZONU KONUŞMAK GEREKİRSE SON 10 GÜNE KADAR HİÇBİR BALIK NUMUNESİ YOKTU. BİZİ HEYECANLANDIRAN DURUMU ŞU OLDU, 10 GÜNDEN BU YANA YOĞUN BİR PALAMUT GÖRÜNMEYE BAŞLADI” DİYEN BAŞKAN ÜNAL KARADENİZ, “İNŞALLAH HAYIRLISI OLUR. HER NE KADAR OLUMLU BAKMAK İSTESEK DE GEÇEN SENEKİ GİBİ PALAMUT OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM. BİRZ VAR AMA BU SENE ALLAH’IN İZNİYLE HAMSİ ÇOK OLACAK. DENİZDE HAMSİ NUMUNELERİ ŞUANDAN İTİBAREN OLMAYA BAŞLADI. GEÇEN SENEKİ PİYASAYA SÜRDÜĞÜMÜZ TAZE HAMSİLER İNCE VE KARIŞIKTI. BU SENEKİ HAMSİ NUMUNELERİ İNŞALLAH ÇOK İRİ. BU SENE HALKIMIZA İRİ, TAZE VE UCUZ BİR ŞEKİLDE BALIK YEDİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ. BU SENEYİ HAMSİ YILI OLACAK DİYE TAHMİN EDİYORUZ” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Karadenizli balıkçılar bu sezon hamsiden umutlu
120 views
20 Ağustos 2021 - 9:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizlerde 1 Eylül tarihinde sona erecek avlanma yasağı öncesi Karadenizli balıkçılar teknelerinde son bakımlarını yaparken, balıkçılar bu sezonun hamsi yılı olacağını belirtiyor.

Denizlerde, 15 Nisan tarihinde başlayan avlanma yasağı 1 Eylül tarihinde sona erecek. ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak olan balıkçılar, aylar öncesinden başladıkları ağların bakımını tamamlarken, teknelerin büyük bir bölümünde ise hazırlıklar tamamlandı. Boya ve bazı küçük dokunuşların kaldığı tekneler, tersanelerde son bakımlarını tamamlıyor. Balıkçılar, 1 Eylül avlanma sezonu öncesi palamut balığının yüzünü gösterdiğini ancak geçtiğimiz sezon kadar bol olmadığını belirtirken, bu yıl hamsinin ise oldukça verimli ve iri olacağını belirtiyor.

Perşembe Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz, sezon sonrası teknelerini bakıma aldıklarını söyledi. Karadeniz’de geçen yıl hamsinin bir ay sureyle yasak olduğunu, yasağa saygı duyduklarını ancak bunun kendilerini bir nebze mağdur ettiğini belirten Karadeniz, “Biz buna saygı duyuyoruz, sürdürülebilir balıkçılık anlamında balığın korunması anlamında, Türk balığının ve sularının daha iyi güzel balık avlanması amacında bizlere yardımcı olduklarını biliyoruz ancak bunda da biraz mağduriyet yaşadık” dedi.

“Bu sene hamsi yılı olacak”

“Yeni sezonu konuşmak gerekirse son 10 güne kadar hiçbir balık numunesi yoktu. Bizi heyecanlandıran durumu şu oldu, 10 günden bu yana yoğun bir palamut görünmeye başladı” diyen Karadeniz, “İnşallah hayırlısı olur. Her ne kadar olumlu bakmak istesek de geçen seneki gibi palamut olacağını düşünmüyorum. Biraz var ama bu sene Allah’ın izniyle hamsi çok olacak. Denizde hamsi numuneleri şuandan itibaren olmaya başladı. Geçen seneki piyasaya sürdüğümüz taze hamsiler ince ve karışıktı. Bu seneki hamsi numuneleri inşallah çok iri. Bu sene halkımıza iri, taze ve ucuz bir şekilde balık yedirmeyi düşünüyoruz. Bu seneyi hamsi yılı olacak diye tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Deniz salyası balıkları etkilemiyor”

Karadeniz, denizlerdeki kirlilikten oluşan deniz salyasının avcılık ve balıkları etkilemediğini belirterek, “Deniz salyası olayı var, her ne kadar bu konuya hakim olmasak da irtibat kuruyoruz. Bu müsilajın balığa herhangi bir etkisi yok, bu devletimiz ve laboratuvarlar tarafından kanıtlanmıştır. İnşallah boğaz da iyi olacak. Balık numunelerinde en ufak bir kimyasal ve kalıntıya rastlanmadı. İnşallah tüm sezonun balıkçı arkadaşlara hayırlı geçmesini diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Teknelerin bakımını yapan Celil Karadeniz ise sezona hazırlandıklarını, bu işlemlerin teknelerin büyüklüğüne ve durumuna göre değiştiğini, sadece boya işleminin bir hafta kadar sürdüğünü söyledi.

“Yoğun bir çalışma var”

Teknelerin bakım yapıldığı tersanede usta olan Çakır Karga, “Yoğun bir çalışma var. Herkesin işlerini yetiştirebilmek için yoğun çalışıyoruz. Herkes şuan büyük bir çalışma içinde. İnşallah sezonumuz da iyi geçecek ve balıkçılarımız da daha güzel bir kazanç elde edecekler” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.