Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merakla başladı, 40 bin ipekböceğine ulaştı

BÖCEKLERİN YAVRU OLARAK GELDİKLERİNİ SÖYLEYEN YETİŞEN, “BİZ BUNUN BİR AY BOYUNCA SADECE BESLEMESİNİ YAPIYORUZ. BİR AY SONRA BUNLAR KOZA ÖRECEK VE BU KOZALARI TESLİM EDECEĞİZ. POTANSİYELİ ÇOK GÜZEL. ÖNCELİKLE PAZAR DERDİ YOK, BİR DÖNÜM YERE 250 AĞAÇ SIĞAR. BU AĞAÇLAR İLE DE 100 BİN BÖCEK BESLEYEBİLİRİZ. 100 METREKARE KAPALI ALANDA OLDUĞUMUZ ZAMAN SADECE BİR AY İÇİNDE YAKLAŞIK 18 BİN LİRA KADAR GELİRİMİZ OLUR, GİDERİMİZ HİÇ OLMAZ. BENİM BURADA 40 BİN BÖCEĞİM VAR, BİR AYLIK SÜRE İÇERİSİNDE 7 BİN LİRA KADAR GELİR BEKLİYORUM” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Merakla başladı, 40 bin ipekböceğine ulaştı
144 views
21 Haziran 2021 - 10:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’de görev yaptığı esnada ipekböceği yetiştiriciliği gören ve merak salan Veysel Yetişen, boş daireye kurduğu sistemle 40 bin böceğe bakıyor. İşin, güzel getirisi olduğunu söyleyen Yetişen, alternatif olarak yapılabileceğini belirtiyor.

İzmir’de imam hatip olarak görev yaptığı esnada ipekböceği yetiştiriciliği gören ve merak salan din görevlisi Veysel Yetişen, 2018 yılında ilk olarak İzmir’de bu işi denedi. Sonrasında Ordu’ya yerleşen Yetişen, bu işe burada devam etmek istedi. 2 yıl önce dut fidanlarını diken ve yaklaşık 100 metrekarelik boş daireye sistemi kuran Yetişen, şuanda 40 bin ipekböceğine bakıyor. Getirisinin güzel olduğunu söyleyen yetişen, insanlara yardımcı olabileceğini belirtiyor.

“Bir ay içerisinde 7 bin lira gelir bekliyorum”

Böceklerin yavru olarak geldiklerini söyleyen Yetişen, “Biz bunun bir ay boyunca sadece beslemesini yapıyoruz. Bir ay sonra bunlar koza örecek ve bu kozaları teslim edeceğiz. Potansiyeli çok güzel. Öncelikle pazar derdi yok, bir dönüm yere 250 ağaç sığar. Bu ağaçlar ile de 100 bin böcek besleyebiliriz. 100 metrekare kapalı alanda olduğumuz zaman sadece bir ay içinde yaklaşık 18 bin lira kadar gelirimiz olur, giderimiz hiç olmaz. Benim burada 40 bin böceğim var, bir aylık süre içerisinde 7 bin lira kadar gelir bekliyorum” dedi.

“Her yıl üretim kapasitesini arttırmayı düşünüyorum”

İpekböceği yetiştiriciliğini insanlara tavsiye ettiğini de söyleyen Yetişen, “Memleketimize yeni bir nefes getireceğine ve alternatif olacağına inanıyorum. Bölgemizde ilk olduğu için yabancı kalıyorlar ama sürekli anlatıyorum. Her yıl üretim kapasitesini arttırmayı düşünüyorum, giderek 100 bin böceğe ulaşmayı hedefliyorum. Ordu Büyükşehir Belediyemiz de yapmak isteyen vatandaşlarımıza dut fidanı verecek, inşallah bu şekilde daha da gelişecek. Belediyemiz bize de raf desteği verecek, ücretsiz fidanları dağıtmaya da her yıl devam edecekler” şeklinde konuştu.

Böceklerin bakımının kolay ancak dikkat isteyen bir iş olduğunu kaydeden Yetişen, yapmayı düşünen herkese yardımcı olabileceğini söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.