Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu kivisinde erken hasat uyarısı

TÜRKİYE’DE, YALOVA’DAN SONRA EN FAZLA KİVİ ÜRETİMİNİN YAPILDIĞI ORDU’DA, FINDIĞIN YANINDA ÜRETİCİLERİN YAKLAŞIK 25 YILDIR ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAKLARI ARASINDA YER ALAN KİVİ HASADINA YAKLAŞIK 10 GÜN KALIRKEN, KİVİDE BU YIL REKOLTE KAYBI DA BEKLENİYOR. ERKEN HASAT EDİLMESİ DURUMUNDA DEPO ÖMRÜ KISALAN KİVİ, AROMASI DÜŞÜK OLARAK HASAT EDİLDİĞİNDE LEZZETİNİ DE KAYBEDİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ordu kivisinde erken hasat uyarısı
38 views
02 Kasım 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurlu Üyesi Arslan Soydan, kivide erken hasadın kaliteyi ve lezzeti bozduğunu söyledi.

Türkiye’de, Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin yapıldığı Ordu’da, fındığın yanında üreticilerin yaklaşık 25 yıldır önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivi hasadına yaklaşık 10 gün kalırken, kivide bu yıl rekolte kaybı da bekleniyor. Erken hasat edilmesi durumunda depo ömrü kısalan kivi, aroması düşük olarak hasat edildiğinde lezzetini de kaybediyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurlu Üyesi Arslan Soydan, kivi hasadına kısa bir süre kaldığını, üreticilerin hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. Soydan, “Kivi bölgemiz için çok önemli bir ürün haline geldi. Şuan kivi gerçekten fındık hasadından sonra kasım ayının 10’una doğru hasadı başlıyor ve üreticinin de bu aylarda bir ek geliri oluyor. Bu sene kivide fiyatlar da iyi, 8 lira civarında bir fiyat beklentisi var. Şu anda alıcılar da o fiyatları üreticiler ile paylaşıyor” dedi.

“Önemli olan aroma oranının yakalanması”

“Kivide önemli olan, özellikle aroma oranının yakalanması gerekiyor” diyen Soydan, erken hasat yapılmaması gerektiğine değinerek, “Bu sene havalar biraz yağışlı gittiğinden üreticilerimizin aroma oranına dikkat etmesi gerekiyor, aromanın 6,5 civarında olması gerekiyor. Erken hasat demek kivide aroma oranının düşük olması ve lezzetinin olmaması demektir. Üreticilerimiz de bunlara zaten dikkat ediyor. üreticilerimiz de zaten şuan kivilerini en iyi şekilde hazırladı ve hasat zamanını bekliyorlar” şeklide konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.