Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu’da kivi hasadında son günler

ORDU KİVİ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI YUSUF UZUNLAR, BU YIL ÜRETİLEN KİVİLERİN KALİTE AÇISINDAN OLDUKÇA YÜKSEK OLDUĞUNU VE REKOLTENİN DE HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINI İFADE EDEREK, “ŞU ANDA HASAT ZAMANINA 2-3 GÜNLÜK BİR SÜRE KALDI. PAZAR GÜNÜ İNŞALLAH HASADIMIZA BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ. KİVİNİN AROMASI ÇOK ÖNEMLİ, 6 BUÇUĞU BULMASI LAZIM VE BU DEĞERİ BULUNCA HASADA BAŞLANMASI GEREKİYOR. GEÇEN SENE 7 BİN 100 TON CİVARINDA REKOLTE VARDI BU SENE İSE 8 BİN TON CİVARINDA REKOLTE BEKLİYORUZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ordu’da kivi hasadında son günler
142 views
05 Kasım 2020 - 13:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de, Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin yapıldığı Ordu’da, hasat zamanına günler kalırken, bu yılki rekoltenin ise 8 bin ton olması hedefleniyor.

Fındığın yanında üreticilerin yaklaşık 25 yıldır önemli geçim kaynakları arasında yer alan kividen üreticilerin beklentisi yüksek. Geçmiş yıllarda ’zengin meyvesi’ olarak adlandırılan ve içerisinde bulundurduğu vitaminler ile şifa kaynağı olarak görülen kivi, üreticileri de memnun ediyor. Geçtiğimiz yıl 7 bin 100 ton rekolte sağlanan kivide bu yıl ise yaklaşık 8 bin ton rekolte bekleniyor.

Rekolte her geçen yıl artıyor

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, bu yıl üretilen kivilerin kalite açısından oldukça yüksek olduğunu ve rekoltenin de her geçen gün arttığını ifade ederek, “Şu anda hasat zamanına 2-3 günlük bir süre kaldı. Pazar günü inşallah hasadımıza başlamayı hedefliyoruz. Kivinin aroması çok önemli, 6 buçuğu bulması lazım ve bu değeri bulunca hasada başlanması gerekiyor. Geçen sene 7 bin 100 ton civarında rekolte vardı bu sene ise 8 bin ton civarında rekolte bekliyoruz” dedi.

“90 gram ve üstü kivi 6 liradan satılacak”

Kivinin Ordu ekonomisine ciddi bir katkı sağladığını ve bu rakamın 300 milyon TL civarında olduğunu ifade eden Uzunlar, 90 gram ve üstü kivinin 6 liradan, 70-90 gram arasındaki kivinin 3 buçuk liradan ve 50-70 gram arasındaki kivilerin ise bir liradan piyasaya verileceğini kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.