Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sarıkahraman: “Toprak uyandı, ne ekersek onu biçeceğiz”

ORDU’NUN ÜNYE İLÇESİ ZİRAAT ODASI BAŞKANI OSMAN SARIKAHRAMAN, ÜRETİCİLERE YÖNELİK VERİM, KALİTE VE ZİRAİ DON OLAYLARINA KARŞI ÖNERİLERDE BULUNDU. BAŞKAN SARIKAHRAMAN, BU DÖNEM DE TOPRAĞIN TAM OLARAK UYANDIĞINI VE TOPRAKTAN NE EKİLİRSE ONUN BİÇİLECEĞİ BEREKETLİ GÜNLERDEYİZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sarıkahraman: “Toprak uyandı, ne ekersek onu biçeceğiz”
50 views
10 Mayıs 2021 - 18:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık bahçelerinde yapılacak olan bakım çalışmalarının verimi arttıracağını söyledi.

Sarıkahraman, fırtına etkili olduğu için vatandaşların sigortalattığı fındık bahçelerinde zararın neticelenmesi için başvuru yapan üreticilere yönelik ekspertiz çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Yüksek kesimli bölgelerde yeniden zirai don olabileceğinin uyarısını yapan ve bu konu ile ilgili fındık bahçelerinde zarar olduğu yönünde bilgi almadıklarını kaydeden Sarıkahraman, “Ancak fırtına etkili olduğu için vatandaşlarımızın sigortalattığı fındık bahçelerinde zararın neticelenmesi için başvuru yapan üreticilerimize eksperimiz çalışmalarını sürdürüyor. Fındıkla alakalı ikinci ve üçüncü gübrelerini atma, yapraktan gübrelenme, fındık kurduyla mücadele, kozalak ve kozalak akarlarıyla mücadele, dip temizliği ve yabancı otları temizleme sürecindeyiz. Bu dönemde toprak tam uyandı. Ne ekersek onu biçeceğimiz dönemdeyiz” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticinin yanında olmasının önemine de değinen Sarıkahraman, “TMO fındık alımını ağustos ayının 27’sinde başlayıp gelecek yılın nisan ayının sonunda bitiriyor. Bizim ve üreticinin istediği TMO’nun 12 ay kapılarının açık olmasıdır. TMO alımı kestiği andan itibaren fındık fiyatlarında ciddi düşüşler görülüyor. Şuan fiyatlar 19 liraya geriledi. Bu durum üreticinin mağdur olduğunu gösteriyor. Girişimlerimiz TMO’nun bir sonraki hasat zamanına kadar alımlarının devam etmesi yönündedir. Fındık hem tarım ürünü hem sanayi ürünüdür. Dolayısıyla istihdam demektir. Üretici ve sanayici arasında bir de tüccarlar vardır. Tüccarlar bir anlamda lisanslı depoculuk görevi yapıyor. Üretici, sanayici ve tüccar olmazsa olmazımız arasındadır. Fakat fındık serbest piyasaya bırakılmamalıdır” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.