Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihi koleksiyon müzeye dönüştü

ORDU’NUN FATSA İLÇESİNDE YAŞAYAN EMEKLİ EĞİTİM MÜFETTİŞİ DURSUN MEHMET TAŞKIN, ANTİKA ESERLERE OLAN İLGİSİNDEN DOLAYI KOLEKSİYON YAPARKEN ŞU ANDA TÜFEKTEN İBRİĞE KADAR YÜZLERCE ANTİKA ESERE SAHİP OLDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarihi koleksiyon müzeye dönüştü
256 views
18 Kasım 2020 - 9:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yaşayan emekli eğitim müfettişi Dursun Mehmet Taşkın, antika eserlere olan ilgisinden dolayı koleksiyon yaparken şu anda tüfekten ibriğe kadar yüzlerce antika esere sahip oldu.

Eğitimci olan 65 yaşındaki Taşkın, koleksiyonunu başta öğrenciler olmak üzere isteyen herkese köyündeki evinde sergileyerek, Türkiye’nin kültürü ve yakın tarihine ışık tutan bir müzeye dönüştürdü. Taşkın, artık sadece çevresindekilerin değil tüm öğrencilerin bu eserleri görmesi için bir müze sınıfı oluşturuyor.

30 yıldır biriktiriyor

Antika eserlere büyük ilgi duyduğunu belirten Taşkın, “Önce hobi olarak bir koleksiyon gibi başlamıştım. Gençliğimden bu yana, 30 yılı aşkın süredir tarihi eserleri biriktiriyorum. Bu hobi gittikçe büyüyerek şu anda bir müze boyutuna ulaştı. Ben de elimde böyle bir koleksiyon varken bunu eğitime açmak istedim. Milli Eğitim Bakanlığı’nın her okula bir müze sınıfı çalışması vardı. Ben de bunu takip ediyordum. Şimdi elimdeki bu tarihi birikimi Milli Eğitim Bakanlığı’nın da amaçlarına uygun olarak bir tarih ikliminde eğitim verilebilecek bir sınıfa dönüştürmek istiyorum. İnşallah pandemiden sonra sadece ilçemize değil bölgemizdeki öğrenci ve öğretmenlerimize de ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Müze sınıfı oluşturacak

Özellikle Çanakkale köşesindeki eserlerin çok anlamlı olduğunu belirten Taşkın, “Ben o eserlerin her birini alırken hikâyelerini de dinledim. Her hikâye adeta ayaklarımı yerden kesti. Çok özel ve anlamlı bir tarihimiz var. İşte bu tarihi gençlerimizin özellikle de öğrencilerimizin öğrenmesini istiyorum. O nedenle bir müze sınıfı oluşturuyorum. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.