Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin en fazla bal üretimi yapan ilinde genç arıcı yetişmiyor

ORDU ARICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI AKIN ÇİFTÇİ, ORDU BALLARINDA KALİTE ANLAMINDA HİÇBİR SIKINTI OLMADIĞINI İFADE EDEREK, ARICILARIN TÜRKİYE’NİN NEREDEYSE HER BÖLGESİNİ 10 AY BOYUNCA DOLAŞTIĞINI İFADE ETTİ. ANCAK SON YILLARDA YAŞANAN SORUNLAR NEDENİYLE ARTIK GENÇ NÜFUSUN ARICILIĞA YÖNELMEDİĞİNİ AKTARAN ÇİFTÇİ, “BİZİM EN BÜYÜK SIKINTIMIZ BAL FİYATLARI İLE YAŞANILAN SORUNLAR. DİĞER ÜRÜNLERDE OLDUĞU GİBİ BAL DA BİR TARIM ÜRÜNÜ. BAL BİZDEN ÇIKINCA 2-3 KATINA SATILIYOR. BUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLEREK GEREKLİ GİRİŞİMLERİN YAPILMASI BİZİM EN BÜYÜK TEMENNİMİZ. BURADA ÜRETEN İNSANLARIN DAHA FAZLA KAZANMASI GEREKİRKEN, MALİYETİNE BAL SATIYORUZ. BİR TEKELLEŞME VAR, İNŞALLAH BU TEKELLEŞME ÖNÜNE GEÇİLİRSE ÇOK DAHA İYİ OLUR VE EMEK HARCAYAN İNSANLAR DAHA FAZLA KAZANIR. BU ŞARTLARDA GİDİLİRSE İNSANLAR ARTIK ARICILIĞA YÖNELMİYOR. ARICILIK SADECE BAL DEĞİL, DOĞADAKİ POLİNASYONU DA SAĞLIYOR, BU NEDENLE ARICILIK FAALİYETLERİNİN MUTLAKA DEVAM ETMESİ VE YENİ ARICILARIN YETİŞMESİ GEREKİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’nin en fazla bal üretimi yapan ilinde genç arıcı yetişmiyor
234 views
23 Eylül 2020 - 12:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de bal üretimin en fazla yapıldığı ve kayıtlı 3 bin 500 arıcının bulunduğu Ordu’da insanların artık arıcılığa yönelmediği belirtildi.

Dünya bal üretiminde Türkiye, Çin’in ardından dünya ikincisi olurken, Türkiye’de ise Ordu ili en fazla bal üretimiyle birinciliğini sürdürüyor. Resmi kayıtlara göre Türkiye’de yıllık üretilen 105 bin ton balın yaklaşık 18 bin tonu ise Ordu’da üretiliyor. Ordu’da kayıtlı olarak bulunan 3 bin 500 arıcı ile birlikte yaklaşık 10 bin 500 aile arıcılıktan geçimini sağlıyor. Türkiye’nin farklı bölgelerini gezerek, kaliteli balı üretmek için çabalayan arıcılar, düşük fiyatlar nedeniyle sıkıntılar yaşarken, artık genç nüfusun arıcılığı tercih etmediği belirtiliyor.

“Genç arıcılar yetişmiyor”

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu ballarında kalite anlamında hiçbir sıkıntı olmadığını ifade ederek, arıcıların Türkiye’nin neredeyse her bölgesini 10 ay boyunca dolaştığını belirtti. Ancak son yıllarda yaşanan sorunlar nedeniyle artık genç nüfusun arıcılığa yönelmediğini aktaran Çiftçi, “Bizim en büyük sıkıntımız bal fiyatları ile yaşanılan sorunlar. Diğer ürünlerde olduğu gibi bal da bir tarım ürünü. Bal bizden çıkınca 2-3 katına satılıyor. Bunların önüne geçilerek gerekli girişimlerin yapılması bizim en büyük temennimiz. Burada üreten insanların daha fazla kazanması gerekirken, maliyetine bal satıyoruz. Bir tekelleşme var, inşallah bu tekelleşme önüne geçilirse çok daha iyi olur ve emek harcayan insanlar daha fazla kazanır. Bu şartlarda gidilirse insanlar artık arıcılığa yönelmiyor. Arıcılık sadece bal değil, doğadaki polinasyonu da sağlıyor, bu nedenle arıcılık faaliyetlerinin mutlaka devam etmesi ve yeni arıcıların yetişmesi gerekir” dedi.

“Üreticiden 20 liraya alınan bal tezgahlarda 50 liraya satılıyor”

“Üreticimizde 20 liraya satın alınan bir balı bugün tezgahlarda 45-50 liraya bulabiliyoruz, üzerine yüzde yüz maliyet konuluyor” diyen Çiftçi, “Zaten arıcının bir kilogram balda yaklaşık 4 lira bir karı var, bu da bazı firmalar tarafından elinden alınmış durumda. Bu konuda bakanlık nezdinde de girişimlerde bulunacağız. Önceden kovan başı destek ödemelerimiz vardı ancak şuana kadar açıklanan bir şey yok. Arıcılarımız da bunu can kulağı ile bekliyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.