Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali Sonel: “Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler uyguluyoruz”

VALİ TUNCAY SONEL, (SAĞDA) ‘FINDIK BAHÇENİZİN BAKIMI BİZİM, MAHSULÜ SİZİN OLSUN’ PROJESİ KAPSAMINDA OLUŞTURULAN AKPINAR MAHALLESİ’NDE İBRAHİM YEŞİLKAŞ’A AİT ÖRNEK BAHÇEYİ ZİYARET EDEREK, YAPILAN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ. VALİ SONEL, FINDIK ÜRETİMİNDE VERİMİ VE KALİTEYİ ARTTIRMAYA YÖNELİK OLAN PROJENİN BİRİNCİ KISMINDA YER ALAN BAHÇELERDEN TOPRAK TAHLİLİ ALINMASI, BU TAHLİL SONUÇLARINA GÖRE GÜBRELEME VE ÇAPALAMA ÇALIŞMALARININ ÖRNEK BAHÇELERDE UYGULANMASI İŞLEMİNİ YERİNDE GÖRDÜ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vali Sonel: “Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler uyguluyoruz”
67 views
31 Mart 2021 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için çeşitli projelerin uygulandığını belirtti.

Vali Tuncay Sonel, ‘Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun Projesi’ kapsamında oluşturulan Akpınar Mahallesi’nde İbrahim Yeşilkaş’a ait örnek bahçeyi ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Vali Sonel, fındık üretiminde verimi ve kaliteyi arttırmaya yönelik olan projenin birinci kısmında yer alan bahçelerden toprak tahlili alınması, bu tahlil sonuçlarına göre gübreleme ve çapalama çalışmalarının örnek bahçelerde uygulanması işlemini yerinde gördü.

Vali bahçede çapalama yaptı

Proje kapsamında oluşturulan örnek bahçede fındık ocaklarına kimi zaman eliyle gübre atan Vali Tuncay Sonel, kimi zaman da eline kazma aletini alarak, toprağı havalandırmak amacıyla toprağın üst yüzeyinin kazılması, çapalanması işlemini gerçekleştirdi.

Proje incelemesinde, fındık bahçelerinin özel bir zararlısı olan fındık kozalak akarına da değinen Vali Tuncay Sonel, “Yöremizde çiftçilerimiz, yöre insanımız çok iyi bilir. Gözle görülemeyecek kadar küçük, meyve veya sürgün gözlerine girerek onların şişkinleşip kozalak şeklini almalarına sebep olur” dedi.

Fındık dallarında oluşan kozalakları toplayan ve kozalakları elle toplamak suretiyle yapılan mücadele ile kimyasalların oluşturacağı olumsuzlukların da ortadan kaldırılabileceğini ifade eden Vali Sonel, yüksek verim için bu temizliğin önemine değindi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.