Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karadeniz’de hamsinin yerine mezgit ve istavrit talep görüyor

ORDULU BALIKÇI AYDIN CEYLAN, HAMSİNİN ZATEN ZAMANININ GEÇMEYE BAŞLADIĞINI VE İNSANLARIN DİĞER BALIKLARA YÖNELDİĞİNİ, YASAĞIN İSE GELECEK SEZONA HAMSİ AÇISINDAN FAYDALI OLACAĞINA DEĞİNEREK, “ŞUAN AZ DA OLSA İRİ GELİYOR ŞUANDA RAĞBET DE YOK. ONUN YERİNE MEZGİT VE İSTAVRİT BALIĞINA DAHA ÇOK RAĞBET VAR. ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA HAMSİ YASAĞININ FAYDASI OLUR, ZATEN HAMSİ BALIĞININ BÜYÜMESİ HEMEN BİR AY İÇERİSİNDE OLMAZ. HAMSİNİN BÜYÜMESİ İÇİN 5-6 AY ZAMAN GEÇMESİ GEREKİYOR, O ZAMAN DA ZATEN SEZON BİTİYOR. AMA SENEYE İNŞALLAH DAHA GÜZEL OLUR. BU YASAK DA İYİ OLDU, ÖNÜMÜZDEKİ SEZON BOL VE İRİ HAMSİ YERİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ. BU YIL HAMSİ ÇOK KÜÇÜKTÜ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Karadeniz’de hamsinin yerine mezgit ve istavrit talep görüyor
182 views
05 Şubat 2021 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karadeniz’de hamsi avına yasak getirilmesiyle birlikte vatandaşlar balıkçı tezgahlarında hamsinin yerine istavrit ve mezgit balığını tercih etmeye başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 7 Ocak 2021 tarihinde yasak getirdi. Avı yasaklanan hamsiye olan talep düşerken, kısmen tutulan iri boy hamsi ise 30 liradan satılıyor. Balıkçılar, şuanda hamsi yerine mezgit ve istavrit balığının daha çok tercih edildiğini belirtiyor. Tezgahlarda mezgit 20 liradan satılırken, istavrit ise 25 liradan sunuluyor.

“Yasağın, önümüzdeki yıla faydası olur”

Ordulu balıkçı Aydın Ceylan, hamsinin zaten zamanının geçmeye başladığını ve insanların diğer balıklara yöneldiğini, yasağın ise gelecek sezona hamsi açısından faydalı olacağına değinerek, “Şuan az da olsa iri geliyor şuanda rağbet de yok. Onun yerine mezgit ve istavrit balığına daha çok rağbet var. Önümüzdeki yıllarda hamsi yasağının faydası olur, zaten hamsi balığının büyümesi hemen bir ay içerisinde olmaz. Hamsinin büyümesi için 5-6 ay zaman geçmesi gerekiyor, o zaman da zaten sezon bitiyor. Ama seneye inşallah daha güzel olur. Bu yasak da iyi oldu, önümüzdeki sezon bol ve iri hamsi yeriz diye düşünüyoruz. Bu yıl hamsi çok küçüktü” dedi.

Şunda en çok talebin mezgit balığına olduğunu aktaran ve fiyatlardan bahseden Ceylan, mezgidin 20, istavrit, tirsi ve kefal balığının 25, palamut balığının tanesinin 20, barbun ve sarganın 40, hamsinin ise 30 liradan satıldığını sözlerine ekledi.

Öte yandan vatandaşlar ise hamsinin bu yıl, geçtiğimiz senelere oranlar küçük olduğunu kaydederek yasağın yerinde bir karar olduğunu söylediler. Vatandaşlar, hamsi yerine mezgit ve istavrit balıklarını tercih ettiklerini, fiyatların ise gayet uygun olduğunu kaydettiler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.