Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu’daki kar yağışı, fındığın verimini arttıracak

ORDU’DA, GEÇTİĞİMİZ HAFTA ETKİLİ OLAN VE YÜKSEK KESİMLERDE ŞİDDETİNİ ARTTIRAN KAR YAĞIŞI SONRASI BAZI ÜRETİCİLER, FINDIKTA ZİRAİ DON ENDİŞESİ SARDI. YÜKSEK KESİMLİ BÖLGELERDEKİ FINDIK BAHÇELERİNDE HALEN BULUNAN KARIN ERİMESİYLE, FINDIĞIN İHTİYACI OLAN MİNERALLERİ ÇÖZEREK, FINDIĞIN BESLENMESİNE FAYDALI OLDUĞU BELİRTİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ordu’daki kar yağışı, fındığın verimini arttıracak
187 views
25 Ocak 2021 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, geçen günlerde etkili olan kar yağışının, fındıktaki verimin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

Ordu’da, geçen hafta etkili olan ve yüksek kesimlerde şiddetini arttıran kar yağışı sonrası bazı üreticiler, fındıkta zirai don endişesi sarsa da uzmanlar, yüksek kesimli bölgelerde bulunan karın erimesiyle, fındığın ihtiyacı olan minerallerin çözülerek, fındığın beslenmesine faydalı olduğunu belirtti.

“Yağan kar ilaç gibi geldi”

Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, geçen hafta ve öncesinde görülen kar yağışlarının, fındığın açmakta olan karanfillerini yeniden uykuya geçirdiğini ve bu durumun da verime büyük katkısı olduğunu belirterek, “Bölgemize, geçtiğimiz günlerde az da olsa yağan kar, fındık bahçelerimize ve dolayısı ile çiftçilerimize ilaç gibi gelmiştir. Açmakta olan fındık karanfilleri soğuk nedeniyle tekrar uykuya yatmıştır. Özellikle bölgemizin yüksek kesimlerinde fındığın uyanmasını geciktirerek, verime katkısı büyük olacaktır. Şuan için ilçemizde don riskli olmamakla beraber, önümüzdeki günlerde hava durumunun mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi halinde üreticilerimizin mağdur olmaması açısından tedbirli olmaları gerekmektedir. Kar suyu, fındık için gerekli olan topraktaki mineralleri çözerek, beslenmesine katkı sağlar. Bizler, Ziraat Odaları olarak, gerekli meteorolojik uyarıları yapıp, çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Temennimiz, bu yıl da üreticilerimizin bol ve bereketli bir hasat mevsimine ulaşmadır” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.