Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

OTSO Başkanı Şahin’den rekolte tepkisi

ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI (OTSO) BAŞKANI SERVET ŞAHİN, ULUSLARARASI KABUKLU KURU MEYVE VE YEMİŞLER KONSEYİ’NİN (INC) AÇIKLADIĞI FINDIK REKOLTELERİNİN VE STOKLARININ GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI İFADE EDEREK, DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OTSO Başkanı Şahin’den rekolte tepkisi
86 views
27 Mayıs 2021 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Uluslararası Kabuklu Kuru Meyve ve Yemişler Konseyi’nin açıkladığı fındık rekoltelerinin ve stoklarının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, duruma tepki gösterdi.

Uluslararası Kabuklu Kuru Meyve ve Yemişler Konseyi, dünyada her yıl düzenlenmiş olduğu toplantıları bu yıl yine internet üzerinde yaptı. Toplantı, Türkiye temsilcisinin moderatörlüğünde yapılarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İtalya, İspanya, Şili gibi birçok ülke katıldı. Fındıkla alakalı 2021 yılı üretimini ve 2020 yılından 2021 yılına aktarılan stok tahmini rakamlarını açıkladılar.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, yapmış olduğu rekolte ve stok tepkisi açıklamasında, yapılan tahmini rekoltelerin ve stokların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Yine her zamanki gibi Türkiye dahil ABD, Şili, İtalya gibi ülkelerin hem stoklarını hem de rekoltelerini yüksek gösterilerek 2021 yılında da dünyaya fındık üretiminin yeterli geleceğinin algısı oluşturularak fındığın fiyat etmeyeceğinin, daha fındık toplanmaya başlanmaya başlanmamışken üreticinin alın terini, emeğini nasıl ucuza alabiliriz? Düşüncesinin altyapısını hazırlamaktadırlar. Bu yıl dünyanın birçok ülkesinin konferans görüşmelerinde ifade edildiği gibi kuraklık ve su sıkıntılarından dolayı problem yaşandığı bununla beraber, ülkemizde TARSİM’in de yapmış olduğu zarar ve ziyan tespitlerine bakıldığında bitkinin yeterli tozlanma gerçekleştiremediğini, bu durum bilim insanlarının da bilgisindeyken hala Türkiye’de hem stokları hem de rekolteyi yüksek göstererek üreticimiz ve fındık sanayicimiz üzerinde gerçeği yansıtmayan söylemlerle ülke ihracatına ve ülkemiz ekonomisine sebebiyet vermektedir” dedi.

“Ayrıca geçen yıl fındık fiyatı verildiğinde dolar fiyatı 6.80 TL civarındayken, bu yıl bu fiyat 8.40 TL civarında seyretmektedir” diyen OTSO Başkanı Servet Şahin, “2021 yılı fındık fiyatı verilmeden önce bu durum göz önünde bulundurularak verilmesi daha doğru olacaktır. Bu yıl ki fındık fiyatının 3,5-4 dolar olmasını beklemekteyiz. Düşüncem, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Bölgesi’ne ve Karadeniz fındıkçısına her dönem sahip çıkmıştır ve bu dönemde çıkmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.