Ordu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zirai don fındık tomurcuklarına zarar verdi, rekolte düşüşü bekleniyor

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ ARSLAN SOYDAN, GÖRÜLEN BU DOĞA OLAYI SONRASI REKOLTEDE DÜŞÜŞ OLACAĞININ KAÇINILMAZ OLDUĞUNU BELİRTEREK, “BÖLGEMİZDE SULAMAYA DAYALI TARIM OLMADIĞI İÇİN, BU AYLARDA KAR VE YAĞMUR YAĞIŞINA İHTİYACIMIZ VARDI. YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE YAĞAN KAR İYİ OLDU ANCAK EKSİLERE İNEN HAVA SICAKLIĞI BÖLGEMİZDE 200 METREDEN 500 METREYE KADAR TOMURCUKLARIN PATLADIĞI BÖLGEDE DON RİSKİ İLE KALINMASINA NEDEN OLDU. BİZ DE ZİRAAT ODALARI OLARAK BAKTIĞIMIZ ALANLARDA ÖN TESPİT YAPARAK, 200 İLE 500 RAKIMA KADAR DON OLAYININ OLDUĞU GÖRÜLDÜ. BUNUN DEVAMINDA 12-13 GÜN GEÇİNCE, TARSİM SİGORTALARINI YAPTIRAN ÜRETİCİLERİMİZ, GEREKLİ MÜRACAATLARINI YAPTI. YAPILAN TESPİTLERDE, BU BÖLGELERDE YÜZDE 30 İLE YÜZDE 80 ARASINDA HASAR TESPİTLERİ ORTAYA ÇIKTI. BU DA FINDIK REKOLTESİNİ ÖNÜMÜZDEKİ HASAT DÖNEMİNDE OLUMSUZ ŞEKİLDE ETKİLEYECEKTİR. BUNU ARTIK GÖZDEN KAÇIRAMAYIZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zirai don fındık tomurcuklarına zarar verdi, rekolte düşüşü bekleniyor
174 views
15 Mart 2021 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, geçtiğimiz günlerde yüksek kesimli bölgelerde görülen don olayının açan fındık tomurcuklarına ciddi zarar verdiğini belirterek, “Bu da fındık rekoltesini önümüzdeki hasat döneminde olumsuz şekilde etkileyecektir. Bunu artık gözden kaçıramayız” dedi.

Bu yıl, Ordu ve çevresinde kış mevsiminde etkili olan sıcak ve güneşli hava, fındık ve diğer tomurcukların erken açmasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı sonrası, bazı bölgelerde görülen buzlanma ise, özellikle 200-500 rakım yükseklikteki fındıklara ciddi zararlar verdi. Bu bölgelerde yapılan hasar tespit çalışmalarında, yüzde 30 ile yüzde 80 arasında hasar olabileceği belirtildi.

“Rekolteyi ciddi etkileyecek, bunu gözden kaçıramayız”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, görülen bu doğa olayı sonrası rekoltede düşüş olacağının kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Bölgemizde sulamaya dayalı tarım olmadığı için, bu aylarda kar ve yağmur yağışına ihtiyacımız vardı. Yaklaşık 2 hafta önce yağan kar iyi oldu ancak eksilere inen hava sıcaklığı bölgemizde 200 metreden 500 metreye kadar tomurcukların patladığı bölgede don riski ile kalınmasına neden oldu. Biz de Ziraat Odaları olarak baktığımız alanlarda ön tespit yaparak, 200 ile 500 rakıma kadar don olayının olduğu görüldü. Bunun devamında 12-13 gün geçince, TARSİM sigortalarını yaptıran üreticilerimiz, gerekli müracaatlarını yaptı. Yapılan tespitlerde, bu bölgelerde yüzde 30 ile yüzde 80 arasında hasar tespitleri ortaya çıktı. Bu da fındık rekoltesini önümüzdeki hasat döneminde olumsuz şekilde etkileyecektir. Bunu artık gözden kaçıramayız” dedi.

“Hasarlar tespit ediliyor“

Alanlarda erken patlayan tomurcukların, kurumalar ve dökülmeler ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Soydan, “Bu süreçte sigorta yaptıran üreticilerimiz muhakkak acentelerine başvursunlar. Şuanda TARSİM ekipleri alandalar ve aldığımız bilgiye göre şuanda önemli zararlar var. Ekipler de bu zararlı doğru bir şekilde tespit etmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Soydan, Ordu ve Giresun bölgesinde 50 binden fazla TARSİM müracaat poliçesinin olduğunu, bunların 20 binden fazlasının ise hasarlarla ilgili müracaatlar olduğunu ifade ederek, “Bölgemizde önemli bir zarar olduğu görülüyor, sıcaklar arttıkça erken açan yapraklar kurumaya gidecek, etkilenmeyenler ise büyümeye devam edecek” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.